Po co dekorujemy ciasta?

Po co dekorujemy ciasta?Dekorowanie ciast jest dziś na porządku dziennym i na choćby najprostsze ozdoby decydujemy się dziś przy niemal każdym cieście. Pozostaje jednak pytanie, po co decydować się na taki krok? Czy samo ciasto nie będzie tutaj wystarczające? Czy nie najważniejszy w tym przypadku jest smak samego wypieku?

Z pewnością zdania w tej kwestii są tutaj podzielone. Wielu jest zdania, że w cieście najważniejszy jest jego smak i trudno się z takimi głosami nie zgodzić. Wszak nawet najpiękniej udekorowane ciasto, nie będzie nam smakować, jeśli będzie po prostu za słabo wypieczone czy źle przygotowane. Czy aby na pewno?

Dekoracje ciast podnoszą przede wszystkim ich wygląd wizualny, ale na pewno choćby w sposób pośredni wpływają na nasz zmysł smaku. I tak nawet niezbyt dobre ciasto, któremu normalnie mielibyśmy wiele do zarzucenia w przypadku udanej dekoracji, w dużym stopniu zmniejsza nasze niemiłe odczucia. Dzieje się tak dlatego, że swoją uwagę skupiamy nie na smaku a wyglądzie, co można zrozumieć, gdyż większość z nas jest wzrokowcami.

W związku z tym odpowiedź na pytanie tytułowe jest bardzo prosta — na dekorowanie ciast poprzez gotowe ozdoby, czy też lukier plastyczny lub masy cukrowe należy się decydować i to niezależnie, czy są to tylko wypieki domowe, czy też kompozycje przygotowane na specjalne okazje.

This article has 2 Comments

  1. Na pewno jest w tym trochę racji, bo ludzie, zwłaszcza ci młodsi coraz częściej przywiązują wagę do wyglądu. Jednak dla wyrafinowanych kucharek złe ciasto, na pewno nie ujdzie bokiem i nawet udana kompozycja wizualna ich nie zmyli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *