Ile zapłacimy za ciastowe dekoracje?

Ile zapłacimy za ciastowe dekoracje?Ciasto bez dekoracji w zasadzie dziś nie występuje i nie ma się czemu dziwić, bo jest to otoczka, o której nie może zapomnieć już nie tylko cukiernik, ale też gospodyni domowa, która jest odpowiedzialna za przygotowanie uroczystych wypieków. Z pewnością wiele kobiet jest zdania, iż takie dekoracje na ciasto kosztują zbyt dużo, aby się na nie decydować. Sprawdźmy w związku z tym, jak jest z cenami takich ozdób i czy naprawdę musimy się tutaj liczyć z dużym wydatkiem?

Oczywiście wiele zależy tutaj od tego, na jakie dekoracje się decydujemy. I tak przykładowo posypka, masa cukrowa, lukrowa, czy też wszelkie barwniki to koszt zaledwie kilku złotych za opakowanie. Jak w związku z tym widzimy, jest to minimalny wydatek tylko odrobinę podnoszący koszt całego wypieku. Inna sprawa, że tego typu dekoracje wiążą się także i z większymi umiejętnościami samej gospodyni, która musi mieć w ich przygotowywaniu doświadczenie.

Być może lepiej jest się więc zdecydować się na gotowe płatki, czy też ozdoby w postaci figurek na torty i ciasta. Tu jednak koszty wzrastają kilkukrotnie, choć w dalszym ciągu nie jest to jakiś wielki wydatek. I tak za opłatki zapłacimy średnio 15 złotych za sztukę. Nieco drożej cenią się poszczególne figurki. Tu koszt ich zakupu zależy przede wszystkim od ich wielkości oraz atrakcyjności. Te droższe kosztują nawet grubo ponad 50 złotych, aczkolwiek są to wyjątki i na ogół nie zapłacimy za nie więcej niż 20-30 zł.

Na ciastach urodzinowych i wszelkich rocznicach nie może natomiast zabraknąć świeczek. Te mają dziś wiele różnych form, od tych zwykłych, które palą się przez chwilę, po takie, które strzelają w górę strumieniami iskier. Takie fontanny kosztują średnio od 2zł/szt. Ich łączna cena zależna jest więc przede wszystkim od wieku jubilata czy też jubilatów, jak to jest w przypadku par.

Podsumowując trudno oprzeć się wrażeniu, że niezależnie od formy ozdób nie wydamy na nie zbyt wiele.

This article has 3 Comments

  1. W zasadzie nie można tutaj mówić o jednym rodzaju dekoracji, bo na ogół jest to połączenie kilku z nich. Na przykład jakiejś posypki z opłatkiem czy figurką, a dodatkowo ozdobami marcepanowymi.

  2. Dlatego na ważniejsze uroczystości chyba lepiej jest zamówić takie ciasto w cukierni. Mamy wówczas spokój, że nic niespodziewanego się nie wydarzy. Przy domowych wypiekach, to takie dekoracje metodą prób i błędów są jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *